DFS FidliCanti z Horných Orešian

V poslednom čase múti v detskom folklóre v Horných Orešanoch, okolí, v okrese Trnava ba i na Slovensku Detská ľudová hudba DĽH FidliCanti. O interview pre https://i-novinky6.webnode.sk/ som požiadal ich vedúcu Andreu Gregušovú.

i-novinky: DĽH FidliCanti nahrala tretie CD – Vánočné. Krst malo 29.11.2015 v Horných Orešanoch. Kto bol krstným otcom a kto sa zúčastnil na programe? Aký bol vlastne program krstu?

Andrea Gregušová: Mali sme tú česť privítať na pódiu 

Kultúrneho domu v Horných Orešanoch naozaj vzácneho hosťa, pána Miroslava Dudíka, a navyše v úlohe krstného otca nášho CD Vánočné. Rovnako sme sa tešili aj z ďalších našich priateľov, ktorí nás prišli podporiť a potešiť pri príležitosti piatych narodenín našej muziky a samozrejme krstu CD. Boli to gospelový spevácky zbor SINAJ, rodinná ľudová muzika TADEMA, ľudové hudby Brezinka a Brezina a DFS Čerešenky. Všetci sa stali súčasťou celovečerného programu, prežili sme spolu nádherné popoludnie a večer.

i-novinky: Prosím Vás, kedy vznikol Váš súbor?

Andrea Gregušová: Ako som už spomenula, oslavujeme svoje piate narodeniny. Po prvý raz sme pred verejnosťou hrali koledy na jasličkovej slávnosti v Horných Orešanoch v roku 2010.

i-novinky: Predstavte ho

 čitateľom + celý organizačný štáb + umelcov a obsadenie nástrojov.

Andrea Gregušová: Sme zoskupenie štyroch rodín, z ktorých všetky deti hrajú a spievajú a my, rodičia, sa staráme o fungovanie všetkého, čo k ľudovej hudbe patrí – od organizácie skúšok, cez dopravu a kroje až po zháňanie financií. Ja ako umelecká vedúce deťom upravujem ľudové piesne a starám sa o náš umelecký rast.

i-novinky: V prvom odstavci som napísal, že „mútite vodu“ v detskom folklóre v Horných Orešanoch, okolí, v okrese Trnava ba i na Slovensku. Je to pravda? Kde ste vystupovali naposledy a kam sa chystáte?

Andrea Gregušová: Toto leto sme si veľmi nepocestovali, lebo sme boli neustále zatvorení v skúšobni a v štúdiu. Museli sme sa preto vzdať festivalov, na ktoré sa vždy tak tešíme. Vystupovali sme v blízkom okolí. Momentálne máme veľmi plné obdobie, ako je advent vždy. Máme cez víkendy dve vystúpenia denne. Najbližšie nás čakajú remeselnícke vianočné trhy v Bratislave, koncert v Cíferi, v Dechticiach a v Boleráze, a to všetko v nasledujúcom víkende.

i-novinky: Minulý rok som sa na Vianoce zúčastnil folklórnej svätej omše v Horných Orešanoch  a potom koledovania v miestnom kláštore. Plánujete to aj tento rok?

Andrea Gregušová: Áno. Svätoštefanská svätá omša bude opäť folklórna. Chceli by sme zaviesť novú tradíciu a stretávať sa takto, na sklonku roka, v krojoch a pri ľudovej hudbe ako znak našej úcty k predkom.

i-novinky: Podobná otázka. Poriadate Orešanský rinek. Bude mať pokračovanie v roku 2016?

Andrea Gregušová: Ak nám bude priať zdravie a osud, pokúsime sa zorganizovať aj rínek opäť o rok.

i-novinky: Kde si Vás záujemcovia nájsť na internete, aby mohli navštíviť Váš koncert?

Andrea Gregušová: Máme svoju internetovú adresu https://fidlicanti.webnode.sk/, tam si nás naši fanúšikovia môžu nájsť a aj naše koncerty.

i-novinky: Píšete knihy, učíte, vediete súbor. Ako to stíhate?

Andrea Gregušová: S Božou pomocou zatiaľ celkom dobre. Viete, ako sa hovorí, na to, čo má človek rád, si nájde čas vždy.

i-novinky: Záverom Vám chcem zaželať veľa zdravia a zdaru v roku 2016 nech sa Vám a celej Vašej kapele darí viac ako v roku 2015.

Andrea Gregušová: Ďakujem za želanie aj za vašu priazeň a želám podobne – zdravie, šťastie, pokoj a pohodu vo všetkých nových rokoch!!!